Pēdējās izmaiņas: 17.05.2019

„Torņu cīņas 2014” Dvietes palienē

Šī gada 17.- 18. maijā notika Latvijas Ornitoloģijas biedrības organizētās putnu vērošanas sacensības "Torņu cīņas", kurās pieredzējušu putnu vērotāju komandas, pavadot torņos 24 stundas, cenšas novērot iespējami lielāku putnu sugu skaitu. Šādas sacensības Latvijā notiek jau 11. gadu. Pagājušajā vasarā Dvietes palienes dabas parkā Dabas aizsardzības pārvalde ierīkoja jaunu putnu vērošanas torni, līdz ar to šogad ikgadējās putnu vērošanas sacensībās „Torņu cīņas" tika iekļauti abi Dvietes palienes torņi.

Jau otro gadu pēc kārtas komandu „Dabasdati.lv” (Uģis Piterāns, Ritvars Rekmanis, Ieva Grīnerte un Kristaps Vilks) torņu izloze aizveda uz Dvietes palienes Putnu salas torni Skuķu ezera dienvidu krastā. Torņa vidējais iepriekšējo gadu rezultāts, ko bija jācenšas pārspēt, bija augstākais starp visiem sacensībās iekļautajiem torņiem - 89 sugas.

Putnu balsu klausīšanos apgrūtināja stiprais vējš, ūdensputnu sugu ieraudzīšanai nelabvēlīgs bija šim gada laikam neparasti zemais ūdens līmenis Skuķu ezerā. Atšķirībā no iepriekšējā gada, odi „Torņu cīņu” dalībniekus praktiski netraucēja. Komandas dalībniekus patīkami pārsteidza plēsīgo putnu dažādība - torņa tuvumā praktiski visas dienas garumā uzturējās bezdelīgu piekūnu bariņš, starp kuriem izdevās ieraudzīt arī vienu kukaiņu piekūna mātīti, tika novēroti arī mazie ērgļi, jūras ērgļi, ķīķis, peļu klijāni, lauku piekūns, zvirbuļvanags, pļavu un niedru lijas. Tuvojoties vakaram, vējš mazliet pierima, un izdevās sadzirdēt dažādus naktsputnus - ormanīti, dumbrcāli, griezi, kārklu ķauķi, meža pūci un pat zilrīklīti, kas vakara krēslā aktīvi dziedāja niedrājā samērā netālu no torņa. Zilrīklīte ir jauna suga kopējam Torņu cīņu sarakstam. Kopumā 24 stundu laikā Putnu salas torņa komandai izdevās konstatēt 90 putnu sugas, attiecīgi par vienu sugu pārspējot torņa vidējo rādītāju un ieņemot 7. vietu 9 komandu konkurencē.

Jauno torni Skuķu ezera ziemeļu malā izlozēja komanda „Skaidrie okulāri” (Valdis Ādamsons, Māris Jaunzemis, Sandris Rabkevičs, Jānis Jansons). „Torņu cīņu” noteikumi paredz, ka komandām torņos, kas sacensībās iekļauti pirmo gadu, jāpārspēj visu torņu visu gadu vidējais rezultāts, kas šogad bija 74 putnu sugas.

Arī jaunajā tornī putnu sadzirdēšanu traucēja stiprais ziemeļu-ziemeļaustrumu vējš, no tālākā meža putnu balsis nebija sadzirdamas. Šī torņa priekšrocība, salīdzinājumā ar Putnu salas torni, ir tā, ka tas atrodas Skuķu ezera vaļējo ūdens laukumu tuvumā. Atklātie ūdens laukumi ļāva novērot gandrīz visas pie mums sastopamās peldpīles, kā arī cekuldūkurus un laučus. Torņa pakājē dziedāja krūmu ķauķis. No plēsīgajiem putniem tika novērots mazais ērglis, peļu klijāns, niedru lija, kā mazi melni punktiņi arī virs Putnu salas torņa riņķojošie piekūni, starp kuriem pat izdevās noteikt bezdelīgu piekūnu. Vakarpusē, vējam pierimstoties, bija dzirdamas dzērves, lielais dumpis un vairāki ormanīši. Dalībniekiem izdevās atrast ligzdojošus lauku zvirbuļus tornim blakus augošās priedes pusdobumā, neilgi pirms sacensību beigām ieraudzīt lielos baltos gārņus. Tomēr pats interesantākais novērojums bija mazais zīriņš. Sacensību laikā torni apmeklēja viesi - Daugavpils Universitātes organizēta studentu ekskursija 47 cilvēku sastāvā, tajā skaitā studenti no Lietuvas un Portugāles. Ar kopumā novērotām 80 putnu sugām komanda ierindojās godpilnajā trešajā vietā.

Sīkāka informācija par „Torņu cīņām 2014”, tajā skaitā torņu karti un kopējo novēroto putnu sugu sarakstu, var atrast šeit.

Pēc Uģa Piterāna un Jāņa Jansona materiāliem sagatavoja Ilze Priedniece

22.05.2014.