Pēdējās izmaiņas: 17.05.2019

Putnu vērošanas sacensības „Torņu cīņas 2013”

Jau ceturto reizi Dvietes palienes putnu tornis piedalījās putnu vērošanas sacensībās „Torņu cīņas". To laikā vairākas putnu vērotāju komandas dažādos Latvijas putnu torņos sacentās, lai noskaidrotu, kura no komandām diennakti ilgā laika posmā pratīs ieraudzīt, saklausīt vai kā citādi pamanīt pēc iespējas vairāk putnu sugu salīdzinājumā ar ilggadīgo vidējo putnu sugu skaitu, kas novērots no konkrētā torņa. Šogad sacensības notika 18.-19. maijā, un Dvietes putnu tornī kāpa Dabasdati.lv komanda – Ieva Mārdega, Uģis Piterāns, Sandris Rabkevičs un Kristaps Vilks.

Ierodoties Dvietes palienē, daudz nekavējāmies un ķērāmies uzreiz pie lietas (pareizāk teikt – pie teleskopiem un fotoaparātiem), lai nepalaistu garām nepamanītu nevienu pašu putnu sugu. Putnu vērotāju aprindās ir labi zināms, ka Dvietes tornis ir patiešām labs putnu vērošanas tornis – aiz muguras nedaudz meža, priekšā Skuķu ezera ūdeņi, torņa piekājē ganības. Te var daudz redzēt, par ko liecina arī ļoti augstais vidējais iepriekšējo gadu Torņu cīņās novēroto putnu sugu skaits (89 sugas). Būs jāvelta daudz pūļu, lai spētu noturēt šādu līmeni arī šogad.

Iesākumā viss ritēji raiti – tepat ezerā dažādu sugu pīļu bariņi, virs ezera zīriņu un ķīru bariņi, kuriem pa vidu ik pa laikam nolidoja kāda niedru lija. Ilgi nebija arī jāgaida līdz vienam no interesantākajiem novērojumiem – baltvaigu zīriņiem. Ja mēs vēl visi būtu ieraudzījuši mazo zīriņu, tad varētu teikt, ka Dvietē patiešām bij tāds labs zīriņu sugu komplekts. Starp interesantiem vērojumiem noteikti minama arī pilnīgi balta meža pīle un pieci melnie stārķi, kas nesteidzīgi barojās turpat ezera krastā. Ne vienmēr gadās redzēt piecus gandrus vienlaicīgi, taču Dvietē tātad tas ir iespējams.

Tuvojoties vakaram, pakāpeniski palielinājās dzēlējodu daudzums, kas savu kulmināciju sasniedza tieši tad, kad bija jāmēģina saklausīt griezes balsi, ko, par spīti odu nepārtrauktajai sīkšanai turpat pie ausīm, mums tomēr izdevās. Ormanīši un ceru ķauķi ezerā, lakstīgala tepat aiz torņa mežā, sloka pāri koku galotnēm un kaut kur tālumā spalgas ziemeļu gulbju balsis - tie bija daži no tumsā dzirdamajiem putniem. Rīts atnāca ar skaistām saullēkta ainavām, vēlāk izrādījās, ka Uģis ar savu Dvietes saullēkta fotogrāfiju ieguva labākās tvitbildes balvu.

Kopumā „Torņu cīņās 2013” no Dvietes palienes putnu torņa tika novērotas 86 dažādas putnu sugas (vēl četras palika aiz svītras, jo tās novēroja mazāk kā trīs komandas dalībnieki), tātad tikai pavisam mazliet pietrūka līdz ilggadīgajam vidējam rādītājam. Ar šādiem rezultātiem uz ļoti augstu vietu bija grūti cerēt (Dabasdati.lv komanda šajās sacensībās palika piektajā vietā no septiņām komandām). Taču tas jau nav pats svarīgākais. Svarīgākais ir šeit brīnišķīgi pavadītais laiks un no pieredzējušākiem kolēģiem iegūtās jaunās putnu vērošanas zināšanas. Dvietes putnu tornis patiešām ļauj skatīties dabā un ieraudzīt daudz jauna un interesanta.

Kristaps Vilks

05.06.2013.